Najbardziej kluczowym elementem odpowiedzialnym za nasze bezpieczeństwo w przypadku podróżowania samochodem, obok układu hamulcowego, są opony. To właśnie one w największej mierze odpowiadają za przyczepność w każdych warunkach drogowych ponad tonowej maszyny do asfaltu. Jeżeli zabraknie przyczepności, to nawet najlepsze hamulce nam nie pomogą. Czym kierować się w wyborze opon do naszego samochodu?

Już na wstępie warto wiedzieć, że dzięki Unii Europejskiej mamy jednolity standard oceniania opon pod względem kilku charakterystycznych punktów. Dzięki temu stojąc przed półką w sklepie motoryzacyjnym, sami możemy porównać parametry oferowane przez poszczególne modele i producentów. Na każdej z opon znajdziemy metkę informującą nas o klasie ekonomiczności, przyczepności na mokrym i generowanym hałasie związanym z toczeniem się po asfalcie. Ekonomiczność danego ogumienia i jego przyczepności podaje się w klasach od A do G, gdzie klasa A jest najlepsza.

Oczywiście wiele zależy również od samego bieżnika i mieszanki gumowej użytej przez producenta. Suche parametry podane na metce niekoniecznie obrazują jej zachowanie na drodze. Warto zatem także zapoznać się z opiniami użytkowników, które znajdziemy na wielu stronach internetowych, bądź podpytać właścicieli sklepów motoryzacyjnych.

Oczywiście opony oprócz powyższych parametrów należy dobierać według zaleceń konkretnego producenta pojazdu. Wybór opon o innej szerokości bieżnika może skutkować ich obcieraniem przy maksymalnym skręcie o wewnętrzne części nadkola, zaś nieodpowiedni ich profil wpłynie nie tylko na komfort podróży i wybierania nierówności, ale także na przekłamywanie licznika prędkości.

Wybierajmy zatem opony samochodowe z głową. Niekoniecznie najtańsze produkty są tymi najlepszymi, choć zdarzają się liczne wyjątki od tej zasady.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów